Stressz és alvás – hogyan hatnak a fogainkra?
2025. január 28. írta: koczka_mate

Stressz és alvás – hogyan hatnak a fogainkra?

Napközbeni idegeskedés és stressz, rossz alvás - talán nem is gondolnánk, hogy ezek is hatással lehetnek fogaink egészségére. A fogcsikorgatás és a horkolás több szájüregi probléma kialakulásához vezethet. A megfelelő fogápolással azonban jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat.

airpump_1.jpg

A stressz káros hatásai a XXI. században nem hagyhatóak figyelmen kívül, de hogy fogainkra is hatással lehet a feszültség és idegesség, arról kevés szó esik. A stressz immunrendszert gyengítő hatása testünk minden részére kihathat, így a szájüreg egészére, a fogínyre és a fogakra is.

Sokan dohányzással vezetik le a stressz, de ennek következménye lehet a fogak elszíneződése és a fogínybetegségek kialakulása. A felgyorsult életmóddal együtt jár, hogy az emberek többsége gyakran eszik gyorsételeket, melyek nincsenek kedvező hatással egészségünkre és a fogmosás kellő alkalmaira és talán időtartamára sincsen időnk sokszor. A napközbeni hatások éjszaka fokozódhatnak, sőt, az alvás minősége is befolyásolja a fogaik állapotát.

Ha rosszul alszunk, rosszat teszünk a fogainkkal is

A mozgalmas, stresszes nap után vágyunk arra, hogy pihentető alvásra hajtsuk a fejünket, de a napközbeni hatások tovább gyűrűznek éjjelre is, tovább károsítva fogainkat és szájüregünket. Ha nehezen alszunk el, gyakran felébredünk, nem tudunk hamar visszaaludni, vagy felületes az alvásunk, az ördögi kör. A rossz alvást okozhatja a napközbeni stressz, de ha nem vagyunk kipihentek, ingerültebbek lehetünk napközben, kevésbé tudjuk kezelni a nehézségeket. Ha nem pihenünk eleget, gyengül az immunrendszerünk, emiatt fokozottabban jelentkezhetnek gyulladások – hiszen szervezetünk kevésbé tud küzdeni a fertőzések ellen -, kialakulhat szájszárazság, amelynek következmény lehet rossz lehet, ínybetegség és fogszuvasodás.

A horkolás és súlyosabb esete, az alvási apnoe esetén gyakori a fogcsikorgatás és savas reflux is jelentkezhet, mely a fogzománcot károsítja.

Fogcsikorgatás, horkolás - okos fogkefével csökkenthetjük a káros hatásokat

Aki stresszes, gyakrabban csikorgatja fogait alvás közben. A bruxizmus (fogcsikorgatás) gyakran stresszre és szorongásra adott válaszreakció.

„Ha este, lefekvés előtt alaposan fogat mosunk, akkor minden lepedéket, ételmaradékot eltávolítunk a szájüregből. Így, ha valaki csikorgatja is a fogát, akkor sincs olyan káros anyag, amely bejuthatna a fogak közé - vagy a fogcsikorgatás miatt esetleg megsérülő fogzománcba - és károsítaná a fogakat. Ebben segítenek az okos fogkefék, amelyek használatával biztosan nem hagyunk ki egyetlen részt sem. A szonikus fogkefékkel ráadásul a tisztító hatás is hatékonyabb, habbuborékokat képez, melyet mágneses rezgéssel a fogak közé is bejuttat” – adott tanácsot Koska-G. János, az Oclean termékfelelőse.  A szakember javasolja, hogy felkelés után, majd napközben minden étkezés után szánjunk időt a fogmosásra.

Folyékony fogselyem

A szájápolási rutin része lehet a szájzuhany és a fogselyem használata, de olyan új fogápolási eszköz is óvhatja egészségünket, mint a vízöblítő, melynek napközben használatát többször is javasolják a szakemberek.

„Egy tenyérben elférő, apró készülékről van szó, amely levegővel dúsítja a vizet vagy szájvizet, mely hatékonyan mossa ki az ételmaradékokat.  Könnyen magunkkal vihetjük, kíméletesebb, mint a fogselyem, nem sérti fel az ínyt, nem okoz ínyvérzést” – szólt a Oclean AirPump A10 nevű újdonságról Koska-G. János.

A bejegyzés trackback címe:

https://fittfigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr9318754278

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása